21 September 2021
درمان افسردگی با بابونه

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

افسردگی یک بیماری پیچیده است که افراد به دلایل مختلفی به آن مبتلا می‌شود. افسردگی با علائمی مثل ریش مو، لاغری، مشکلات پوستی، افزایش یا کاهش بی‌رویه وزن، اختلالات هورمونی و غیره خود را نشان می‌دهد. افراد افسرده انزوا، جمع گریزی و تنبلی را ترجیح می‌دهند و ترس، اضطراب و فشار زیادی را تجربه می‌کنند. در این مقاله درباره راه های درمان افسردگی با گیاهان دارویی آشنا خواهید شد.
با پیچیده شدن زندگی، خطر ابتلا به افسردگی در نوجوانان، جوانان و افراد مسن افزایش پیدا کرده است. این بیماری در شدت‌های مختلف خفیف و شدید با راه‌های مناسب درمانی، قابل کنترل و درمان است. روش‌های مختلفی برای درمان افسردگی و بازیابی امید و تمایل به زندگی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان درمان با کمک روانشناس، استفاد از داروهای شیمیایی و مصرف مکمل‌ها و داروهای گیاهی را نام برد.

تاثیر داروهای گیاهی بر افسردگی

برخی محققین زندگی مدرن را عاملی برای افسردگی و داروهای شیمیایی ضدافسردگی را غیرضروری می‌دانند. از آن‌جایی که داروهای شیمیایی بیش از سایر مکمل‌ها عوارض دارند و بیمار را طی درمان با مشکلات دیگری روبرو می‌کنند، با تحقیقات بر روی انواع داروهای گیاهی برخی از آن‌ها به عنوان داروی ضد افسردگی و آرام‌بخش معرفی شدند.

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

درمان افسردگی

گل راعی

در درمان افسردگی خفیف تا ملایم، گل راعی یکی از بهترین و موثرترین داروها شناخته می‌شود. نسبت به سایر گیاهان دارویی این دارو تاثیر بیشتری از خود نشان داده و در درمان افسردگی های خفیف تا ملایم بسیار کارآمد بوده است و در عین حال، عوارض جانبی آن نسبت به سایر داروهای شیمایی کمتر است.
پیش از مصرف گل راعی برای اطمینان از عدم تداخل این گیاه با سایر داروهای شما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. مصرف دارو بهتر است ۴۵۰ میلی‌گرم در دو وعده در روز انجام شود. بهتر است دوز مصرف از نیمی از این مقدار آغاز شود و به مرور افزایش و تا ۴ هفته ادامه یابد.

این محصول قدرت هورمون‌ درمانی و قرص‌های پیشگیری از بارداری را کاهش می‌دهد و با بسیاری از داروها مثل داروهای رقیق‌کننده خون و داروهای شیمی درمانی تداخل درمانی دارد. به همین دلیل تشخیص پزشک متخصص بیش از استفاده الزامی است تا عارضه سمی از آن به فرد منتقل نشود.

درمان افسردگی با گل راعی

درمان افسردگی با گل راعی

 

بیشتر بخوانید: نشانه های افسردگی و دلایل این بیماری چیست؟

 

روغن اسطوخدوس

در درمان افسردگی با گیاهان دارویی ، روغن اطوخدوس نیز بسیار مفید است. سال‌هاست که گیاه اسطوخدوس به عنوان یک گیاه آرامش‌بخش شناخته می‌شود و روغن آن در شیشه‌های عطر، لوسیون‌ها، به صورت اسپری و غیره در اختیار افراد قرار می‌گیرد. بوییدن این گیاه پیش از خواب به داشتن خوابی آرام کمک می‌کند. استفاده از روغن این گیاه به صورت خوراکی و در کپسول‌ها استرس و فشار را کاهش می‌دهد. نگران اعتیاد به اسطوخدوس نباشید و با خیال راحت برای کاهش خستگی و اضطراب خود آن را مصرف کنید. اسطوخدوس را می‌توان به شکل لاولا (Lavela) در بازار تهیه کرد.

درمان افسردگی با روغن اسطوخدوس

درمان افسردگی با روغن اسطوخدوس

 

سنبل الطیب

یکی از موثرترین داروهای گیاهی برای خواب، سنبل الطیب است. ریشه سنبل الطیب به عنوان مسکن هیچ تاثیری ندارد اما مصرف آن برای کاهش اضطراب و درمان افسردگی موثر است. از آن‌جایی که مصرف این گیاه دارویی موجب کسلی و خستگی می‌شود. مصرف آن در زمانی که شما مشغول کار خاصی نیستند توصیه می‌شود. سعی کنید این گیاه را اوایل شب در دوزهای خیلی کم – ۲۰ میلی‌گرم – مصرف کنید. در صورتی که افسردگی شدید داشته باشید و یا نیاز به خواب دارید سنبل الطیب را در دوزهای بالا – ۶۰۰ میلی‌گرم – مصرف کنید. از ترکیب سنبل الطیب با دیگر داروهای ضدافسردگی و الکل بپرهیزید.

 

درمان افسردگی با سنبل الطیب

درمان افسردگی با سنبل الطیب

 

کاوا

کاوا گیاهی در جزایر پلینزی است که برای کاهش اضطراب و به عنوان آرام‌بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه مسمومیت‌های کبدی به عنوان عوارض جانبی این گیاه در سال‌های اخیر مشاهده شده است اما تحقیقات نشان می‌دهد که این مسمومیت‌ها به دلیل مصرف بخش‌های نادرست و آلوده این گیاه بوده است. این گیاه تاثیری آرام‌بخش شبیه به الکل دارد. کاوا را تا مدت ۴ هفته، هر روز یک بار به مقدار ۳۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید. بیماران کبدی و مبتلایان به هپاتیت باید از مصرف این دارو اجتناب کنند.

درمان افسردگی با کاوا

درمان افسردگی با کاوا

 

آشواگاندا

یکی از داروهای گیاهی با قدمت چند هزار ساله، آشواگاندا یا جنسینگ هندی است که به عنوان دارویی برای کاهش هورمون‌های استرس‌زا، افزایش هوش و حافظه، جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و صدمات عصبی پارکینسون و آتروفی عصبی و سیناپسی بسیار مناسب شناخته می‌شود. تحقیقات انجام شده بر روی جنسینگ هندی به عنوان یک داروی ضداسترس که حافظه شنیدای – شفاهی را بهبود می‌بخشد و در درمان وسواس نیز موثر است؛ نشان می‌دهد که عوارض جانبی این گیاه دارویی بسیار پایین است.
مصرف یک کپسول ۳۰۰ میلی‌گرمی از عصاره این گیاه دوبار در روز می‌تواند در کاهش استرس و اضطراب به شما کمک کند.

 

درمان افسردگی با آشواگاندا

درمان افسردگی با آشواگاندا

 

ماکا

طبق تحقیقات انجام شده بر روی گیاه ماکا، این گیاه برای افزایش میل جنسی و درمان افسردگی در زنان و مردان تاثیر بالایی دارد. همچنین این دارو به درمان افسردگی و کاهش علائم استرس در زنان یائسه منجر می‌شود. ماکا که در انواع مختلف قرمز، مشکی و کرم رنگ وجود دارد می‌تواند به درمان افسردگی کمک کند.

درمان افسردگی با ماکا

درمان افسردگی با ماکا

بابونه

بابونه گیاهی است که چندین نوع مختلف دارد. در علم پزشکی برای درمان اضطراب از دو نوع بابونه‌ی آلمانی یا بابونه وحشی و بابونه رومی یا انگلیسی برای کاهش اضطراب عمومی استفاده می‌شود. محققان مصرف این گیاه دارویی را برای درمان افسردگی و به مدت ۸ هفته موثر می‌دانند.

 

درمان افسردگی با بابونه

درمان افسردگی با بابونه

 

رزماری

گیاه چوبی رزماری که برگ‌های آن در پخت و پز می‌تواند به خوش‌طعم کردن غذا کمک کند، با داشتن ترکیبات فعال رزمانول، سالویژنین و سیرکیمارتین یک داروی ضد افسردگی خوب به شمار می‌رود که می‌توان برای درمان از آن استفاده کرد.

 

درمان افسردگی با رزماری

درمان افسردگی با رزماری

 

آویشن

آویشن که منبع تریپتوفان و لیتیوم است یکی دیگر از گیاهان دارویی موثر در درمان افسردگی محسوب می‌شود که مصرف آن در دوزهای پایین به داشتن خوابی آرام و کاهش استرس کمک می‌کند.

 

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

درمان افسردگی با آویشن

 

زغفران

گیاه زعفران با افزایش سروتونین در مغز می‌تواند افسردگی‌های خفیف تا ملایم را درمان کند. می‌توانید به وعده‌های غذایی روزانه خود کمی زعفران اضافه کنید و به مرور زمان تاثیر مثبت آن را مشاهده کنید.

 

درمان افسردگی گیاهان دارویی

درمان افسردگی با زعفران

 

گلبرگ گل رز

استفاده از گلبرگ گل رز می‌تواند یکی از راه‌های درمان افسردگی خفیف باشد. برای مصرف آن روزانه ۲۵-۳۰ گلبرگ تازه را به مدت ۱۲ دقیقه در آب بجوشانید، به مخلوط آن شکر بیافزاید و دو یا سه بار در روز بنوشید.

 

 

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

گلبرگ گل رز

 

سخن نهایی

اگرچه اغلب افراد به داروهای شیمیایی برای درمان افسردگی روی می‌آورند و تاثیر گیاهان دارویی کمتر در نظر گرفته می‌شود اما داروهای گیاهی می‌توانند ضمن کمک به درمان انواع افسردگی، شما را از ابتلا به عوارض جانبی داروهای شیمیایی دور کند. برای جلوگیری از تداخل داروهای گیاهی و سایر داروهای مصرفی باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

لیمووو برای سلامتی روح شما و نجات از افسردگی مطالب زیر را نیز پیشنهاد می‌کند:

راه های درمان افسردگی چیست؟

دلایل اعتماد به نفس پایین چیست؟

برای بالا بردن اعتماد به نفس خود چه کنیم؟

با مضرات و فواید گیاه خواری بیشتر آشنا شوید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *