21 September 2021
اعتماد به نفس کاذب در پسران

آیا شما اعتماد به نفس کاذب داری؟؟؟

منظور از اعتماد به نفس این است که فرد تا چه حد برای ویژگی‌های خود ارزش و احترام قائل است. اعتماد به نفس انواع مختلفی دارد که شامل اعتماد به نفس پایین، واقع‌بین و کاذب، می‌باشد که در این بین اعتماد به نفس کاذب و پایین خطرناک‌ترین و مخرب‌ترین نوع اعتماد به نفس در جامعه هستند. داشتن اعتماد به نفس خوب است و می‌تواند به پیشرفت شما در زندگی کمک کند. اگر شما از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشید، می‌توانید کارهای خود را به خوبی انجام دهید. در برقراری تماس و ارتباط با دیگران مشکلی نخواهید داشت. این تعریف درستی از اعتماد به نفس واقعی است.

 

اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس کاذب

 

اعتماد به نفس کاذب چیست؟

اعتماد به نفس اگر حقیقی باشد بسیار عالی است و حتی در زندگی می‌تواند باعث رشد و پیشرفت شما شود؛ اما اگر اعتماد به نفس دروغین پدید آید به آن اعتماد به نفس کاذب می‌گویند که پدیده‌ای مخرب و مضر است. افرادی که اعتماد به نفس ندارند یا اعتماد به نفس پایین دارند هیچ وقت در زندگی پیشرفت نمی‌کنند و به اهدافشان نمی‌رسند. اگر شما از این ویژگی کاذب، برخوردار باشید دیگران در برقراری ارتباط با شما دچار مشکل می‌شوند و از نظر آن‌ها شما شخصی مغرور و ناراحت کننده هستید. از پیامدهای اعتماد به نفس کاذب، می‌توان به ناراحتی، اضطراب، افسردگی و شکست‌های مکرر اشاره کرد.

یک تفاوت اصلی اعتماد به نفس کاذب، و اعتماد به نفس حقیقی برخورداری از غرور و تکبر است. زیرا افراد مغرور و خودشیفته نمی‌توانند نقاط ضعف خود را بپذیرند. آن‌ها توقع دارند مدام مورد تعریف و تمجید دیگران قرار بگیرند.
ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که با فردی که اعتماد به نفس کاذب دارد چگونه برخورد کنیم؟ اگر در محیط کار همچین شخصی وجود دارد چکاری باید انجام دهید؟ این سوالات حتما برای شما هم پیش آمده است. برای پاسخ این سوالات ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

 

بیشتر بخوانید: دلایل اعتماد به نفس پایین چیست؟

 

افراد با اعتماد به نفس کاذب چه ویژگی‌هایی دارند؟

افرادی دارای اعتماد به نفس کاذب، تلاش می‌کنند خود را فردی با اعتماد به نفس، قوی و محکم نشان دهند، در حالی که این افراد از درون فرد بی‌اعتماد به نفسی هستند.
افراد دارای اعتماد به نفس کاذب، تصور می‌کنند که دنیا بدون حضور آن‌ها به درستی کار نمی‌کند؛ در حالی که این افراد هیچ نقش مثبتی در جامعه ندارند و این ادعا کاملا اشتباه است.

 

اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس کاذب

 

ویژگی‌های افراد با اعتماد به نفس کاذب:

  • این افراد اصولا پر سر و صدا و شلوغ هستند و با صدای بلند صحبت می‌کنند.
  • افراد لجبازی هستند و برای اثبات نظرشان یکدندگی به خرج می‌دهند.
  • همیشه به دنبال تعریف و تمجید توسط دیگران هستند.
  • اصولا از چیزی رضایت ندارند و ناراضی بودنشان طولانی مدت است.
  • سعی می‌کنند دیگران را به تمسخر بگیرند و خود را برتر نشان دهند.
  • دیگران می‌توانند به‌راحتی حس اعتماد به نفس کاذب، در این افراد را احساس کنند.

اعتماد به نفس کاذب در کودکان

فرزندسالاری یکی از مشکلات اساسی و گریبان گیر جامعه امروزی است. این موضوع علاوه بر اینکه باعث خودشیفتگی و اعتماد به نفس کاذب، در کودکان می‌شود، باعث ایجاد حس ناتوانی در این افراد نیز می‌گردد. فرزندسالاری باعث افزایش سطح انتظارات کودک از والدین می‌شود که در نتیجه بر روی والدین از لحاظ روانی فشار بیشتری وارد می‌شود و حتی ممکن است شرایطی ایجاد شود که کم‌کم بین کودک و والدین فاصله بیندازد.
فرزندسالاری منجر به شکل‌گیری اعتماد به نفس کاذب، در کودکان می‌شود زیرا تمام انتظارات و خواسته‌های کودک توسط والدین فراهم می‌شود و باعث حس رضایت در کودک می‌شود. حال اگر این کودک در محیط و شرایطی قرار بگیرد که انتظاراتش برآورده نشود، حالت خشم، ناتوانی و احساس ضعف نسبت به توانایی‌های خود برای او ایجاد می‌شود.

اعتماد به نفس کاذب در پسران

در حال حاضر اعتماد به نفس کاذب، در پسران بیشتر از دختران است، این مشکل از عوامل فرهنگی، اجتماعی و محیط خانواده نشات می‌گیرد. زمانی که والدین بی دلیل و بیش از اندازه و در زمان نامناسب پسرشان را تشویق می‌کنند و یا به عنوان مثال به پسرشان در خانه بیشتر از فرزند دخترشان بها می‌دهند با این کار به خود بزرگ بینی و خودشیفتگی در درون پسرشان کمک می‌کنند. این افراد با زندگی در جامعه نیز توقع دارند انتظاراتشان فراهم شود که اگر این اتفاق رخ ندهد، باعث آسیب و لطمه به طرف می‌شود.

 

اعتماد به نفس کاذب در پسران

اعتماد به نفس کاذب در پسران

 

سخن پایانی

با توجه به این که شخصیت کودکان از دوران کودکی پایه‌ریزی می‌شود، ایجاد الگوی‌های تربیتی صحیح و فراهم نمودن شرایط مناسب برای به دست آوردن تجارب خوب از مواردی هستند که می‌توانند مانع از به وجود آمدن اعتماد به نفس کاذب شوند. لازم است خانواده‌ها به این موضوع توجه کنند و در تربیت درست کودک نهایت تلاش خود را به‌کار گیرند.
اگر در اطراف شما افراد با اعتماد‌ به‌ نفس کاذب وجود دارد، شما مجبور نیستید برای آنها کار کنید و با آن‌ها در ارتباط باشید. قطعا ارتباط و سر‌و‌کار داشتن با این افراد می‌تواند سخت و آزاردهنده باشد، بهترین راه برای رفع این مشکل دوری از آن‌ها است.

 

لیمووو برای سلامتی روح شما و نجات از افسردگی مطالب زیر را نیز پیشنهاد می‌کند:

برای بالا بردن اعتماد به نفس خود چه کنیم؟

راه های درمان افسردگی چیست؟

نشانه های افسردگی و دلایل این بیماری چیست؟

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *