24 October 2021
دلایل کمردرد

درباره کمردرد و دلایل آن بیشتر بدانید

کمر درد مشکل بسیار شایعی است که در اکثر افراد در طول زندگی به وجود آمده است. اگر چه علت کمر درد در بسیاری از بیماران از طریق شکایت بیمار، آزمون‌های بالینی و آزمایشگاهی و همچنین بخش تصویربرداری پزشکی قابل شناسایی است، ولی به دلیل شایع بودن دردهای ناحیه‌ی کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش بسیار مهمی دارند، تشخیص علت اصلی به وجود آورنده‌ی کمردرد مشکل است. در ستون فقرات، در صورت وجود ضایعه یا درگیر شدن عناصر حساس به درد ماهیچه‌ها و تاندون‌ها، رباط‌ها، مفاصل بین مهره‌ای پشتی و ریشه‌های آنها و طناب نخاعی به هر دلیلی، احتمال ایجاد درد وجود دارد که ممکن است در همان ناحیه یا نقاط دورتری به شکل دردهای شدیدی احساس شود.

دلایل ایجاد کمردرد

دلایل کمردرد

دلایل کمردرد

کمر درد یکی از شایع‌ترین دردهایی است که شیوع آن عموما در بین زنان و مردان یکسان است، ولی در بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شیوع بیشتری دارد. شدت کمردرد معمولا در بین افراد متفاوت است. کمر درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد و علایم آن یا به صورت حاد و با شدت بیش‌تر و یا به صورت مزمن برای ماه‌های طولانی باشد.

بیرون زدگی یا فتق دیسک

علل زیادی برای کمر درد وجود دارد که شایع‌ترین آن بیرون زدگی یا فتق دیسک، آرتروز مفاصل بین مهره‌ای یا فاست به خصوص در ناحیه‌ی پایین کمر می‌باشد.در واقع این درد ممکن است بر اثر فشار ناگهانی یا فشارهای بیش از حد به مهره‌های ستون فقرات مثل جابه‌جایی نامناسب وسایل یا هل دادن غیر اصولی اجسام کمردرد آغاز ‌شود. به همراه وارد شدن اینگونه فشارها یا حرکات نامناسب، در صورتی که فرد از قبل آمادگی این حرکت را نداشته باشد، ستون فقرات توانایی تحمل فشار را ندارد، بافت نرم در اطراف ستون فقرات دچار کشیدگی می‌گردد که به دنبال آن درد و تورم در آن ناحیه ایجاد می‌شود.

خشکی و درد کمر

همچنین خشکی و درد کمر سبب ایجاد محدودیت حرکات نرمال در ستون فقرات و به دنبال آن سفتی و اسپاسم ستون فقرات همراه است، که در صورت عدم درمان گاها چندین ماه به صورت مزمن درد باقی می‌ماند.

بدشکلی ستون فقرات

از علل دیگر کمردرد میتوان بدشکلی ستون فقرات یا انحراف جانبی، تنگی کانال نخاعی، شکستگی مهره‌ها، پوکی استخوان، عفونت مهره‌های کمر، تومورهای ستون فقرات و ناهنجاری‌های مادرزادی در مهره‌های کمر را نام برد.
در واقع ممکن است حتی درد در ناحیه‌ی کمر وجود نداشته باشد و یا شدت آن در کمر کم‌تر باشد و در اندام تحتانی باسن، ران و یا ساق پا، درد، سوزش، خواب رفتگی احساس شود که عموما به این‌گونه دردها سیاتیک گفته می‌شود.

درد کمر در دوران بارداری

یکی از شایع‌ترین درد کمر، درد کمر در دوران بارداری است. این نوع درد در زنان باردار معمولا طبیعی است، که معمولا برای مادر و نوزاد هیچ گونه خطری ایجاد نمی‌کند ولی بهتر است با یک پزشک مشورت شود، گاهی اوقات کمر درد در بارداری نشانه‌ی مشکلی جدی در بارداری به حساب می‌آید. یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در بارداری برای افراد دارای درد کمر زایمان زودرس است که معمولا به همراه خونریزی از واژن یا تغییرات در ترشحات واژن به همراه است.

انواع کمر درد و نشانه‌های آن

انواع کمردرد

انواع کمردرد

در بیشتر اوقات نمی‌توان درد کمر را خیلی خطرناک دانست ولی در برخی موارد این عارضه خطرناک است و بایستی به پزشک مراجعه شود و مورد درمان قرار بگیرد.

کمردرد همراه با سفتی شدید صبحگاهی

بعضی از افراد صبح ها پس از بیدار شدن در نواحی کمر دچار درد و سفتی می‌شوند که معمولا این طبیعی است ولی اگر بیش از نیم ساعت طول بکشد و به هنگام راه رفتن شدیدتر شود، این درد نشانه‌ای از رماتیسم ستون فقرات است. در صورت بی توجهی به این موضوع احتمال دارد که مهره‌های کمر با یک دیگر درگیر شوند و حرکت کردن برای شخص دشوار شود.

کمردردهای شبانه

بیشتر افرادی که دچار درد کمرهای شبانه هستند با تعویض وضعیت خواب خود و انتخاب یک وضعیت جدید مناسب می‌توانند درد خود را تسکین دهند. در صورت بهتر نشدن درد باید به پزشک مراجعه کنند زیرا چنین دردی احتمال دارد نشانه‌ی تومور نخاعی باشد، علاوه بر این ممکن است این درد به علت عفونت استخوان ستون فقرات باشد.

درد کمر

درد کمر

کمردرد همراه با از دست دادن کنترل روده و مثانه

چنین نشانه‌ای ممکن است به علت سندروم دم اسبی باشد. در این نوع سندروم ریشه‌های عصبی در ستون فقرات بدن فشرده می‌شوند و موجب قطعی حرکات و احساسات می‌شود.این سندروم نیاز به جراحی دارد و فرد مبتلا اگر فوری جراحی نشود احتمال فلج شدن فرد زیاد است.

مشخص نبودن درد به هنگام کمر درد داشتن

اگر درد در نواحی بالا یا پایین کمر نباشد احتمال اینکه یک حمله‌ی قلبی باشد زیاد است، به خصوص اینکه درد از قفسه‌ی سینه آغاز و پخش شود. کمردردهای ناگهانی نیاز به معاینه‌ی فوری دارد.

کمردرد همراه با شکستگی

افرادی که تصادف کرده اند یا پوکی استخوان شدید دارند بیشتر در معرض این نوع درد کمر هستند. به همین خاطر چنین اشخاصی لازم است هر نوعی درد کمری را جدی بگیرند. اهمیت این مسئله به علت احتمال شکستگی در ستون فقرات است که باعث کوتاه شدن قد، خراب شدن وضعیت بدن و احتمال بروز مشکلات گوارشی و تنفسی می‌شود. مبتلایان به این درد با بستن اتل و خوردن داروهای ضد درد، فیزیوتراپی و گاهی مواقع با جراحی بهبود می‌یابند.

تفاوت بین دیسک کمر و سیاتیک

کمردرد

کمردرد

کمردردها موجب از دست رفتن بیشترین ساعات کار و زندگی فعال انسان‌ها می‌شود و علت مصرف بسیاری از مسکن‌ها هستند.

هرچه جوامع متمدن‌تر می‌شود، میزان بروز کمر درد نیز افزایش می‌یابد، چرا که زندگی ماشینی، بی‌تحرکی، ورزش نکردن، نشستن طولانی مدت پشت میز یا رانندگی کردن طولانی مدت و غیره از عوامل افزایش بروز کمردرد هستند. دیسک‌های بین مهره‌ای نیز با از دست دادن آب خود یا در اثر وارد شدن یک فشار کیفیت عملکرد خود را از دست می‌دهند. با وارد کردن فشار، دیسک سیاه شده و خاصیت نرم و ضربه گیری خود را از دست می‌‌دهد، در این حالت با کوچک‌ترین ضربه وارد شده، پاره می‌شود. زمانی که دیسک دچار پارگی شود، درصدد بیرون‌ زدگی قرار می‌گیرد که معروف به بیماری دیسک کمر است. این بیرون‌زدگی می‌تواند در ناحیه گردن یا کمر رخ دهد. بیماری دیسک در بعضی از مهره‌ها شایع‌تر است.

افرادی که دچار پارگی دیسک شدند، کمر دردی مبهم دارند که با هیچ مسکنی درد آن ها ساکت نمی‌شود. اگر این بیرون زدگی در وسط کمر باشد درد آن روی کانال و ریشه‌های نخاع فشار می‌آورد و می‌تواند در هر دو پا انتشار یابد یا یک طرفه باشد و به یک قسمت از بدن فشار بیاورد و ورودی اعصاب را تحریک کند. به این نوع دردها معمولا سیاتیک می‌گویند. در این حالت بیمار درد را در پاهای خود حس می‌کند و شکایتی از درد کمر ندارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *