29 November 2021
کمردرد در اوایل بارداری

همه چیز درباره کمردرد اوایل بارداری

بسیاری از زنان باردار به نوعی کمردرد دوران بارداری را تجربه می‌کنند. این نوع کمردرد فعالیت روزانه آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی خواب آنها را به هم می‌زند. در برخی از زنان، کمردرد از شروع بارداری آغاز می‌شود. افزایش هورمون ریلاکسیشن در دوران بارداری به‌ویژه در اوایل آن و مخصوصا سه ماه اول، باعث شل شدن لیگامان‌ها و نرم شدن غضروف می‌شود که می‌تواند در نهایت منجر به کمردرد شود. معمولا زنان باردار در اوایل بارداری از این مشکل رنج می‌برند که کاملا طبیعی است. این نوع کمردرد برای مادر و چنین خطری به همراه ندارد، امادر برخی موارد نیاز به معاینه و درمان است. همچنین می‌توان گفت کمردرد در اوایل بارداری به دلیل تغیرات هورمونی یا حتی استرس ناشی از بارداری می باشد.

کمردرد در بارداری

کمردرد در بارداری

علت کمردرد در اوایل بارداری

برخی از دردها در دوران بارداری ناشی از تغییرات هورمونی است. مقدار زیادی هورمون پروژسترون در دوران بارداری تولید می‌شود که برای حفظ بارداری ضروری است. علاوه بر این پروژسترون روی عضلات، مفصل، رباط‌ها و ستون فقرات اثر می‌گذارد و باعث نرمی و انعطاف پذیری در آنها می شود. این تاثیرات هورمونی در ایجاد درد در قسمت پایینی شکم و کمر و لگن بی تاثیر نیست و باعث تشدید این درد نیز می‌شود. این هورمونهای آزاد شده که مفاصل و رباط ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث نرم و انعطاف پذیری آنها می‌شود، برای زایمان طبیعی و عبور نوزاد از کانال زایمان بسیار مهم و ضروری است. این هورمون‌ها فقط در لگن تاثیر گذار نیستند بلکه روی تمام مفاصل اثر می‌گذارند که این امر در سه ماه اول بارداری بر روی کمر تاثیر گذاشته و شخص باردار کمردرد می‌شود.

استرس در دوران بارداری

همچنین استرس می‌تواند باعث کمردرد در اوایل بارداری شود. استرس باعث درد عضلات و افزایش فشار در بعضی از نقاط بدن نیز می‌شود و مفاصل و رباط‌ها را تضعیف می‌کند. همین ضعیف شدن مفاصل می‌تواند ایجاد اضطراب در شخص کند که باز هم همین امر باعث افزایش استرس و نیز درد می‌شود.
یکی دیگر از عواملی که در بارداری می‌تواند باعث کمردرد شود، عفونت ادراری نیز است. این مشکل معمولا باعث سوزش و خارش در هنگام ادرار می‌شود. که برای رفع این مشکل با انجام دادن آزمایش و تشخیص آن و مصرف آنتی بیوتیک، درد کمر نیز بهبود می‌یابد.

درمان کمردرد در اوایل بارداری

درمان کمردرد

درمان کمردرد

راه‌هایی برای درمان و کم کردن کمردرد در بارداری وجود داردکه با رعایت آن نکات می‌توان این درد را کنترل کرد:

  • صاف بایستید و شانه ها را به عقب بکشید.
  • از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید.
  • استراحت کافی داشته باشید.
  • از بلند کردن اشیا سنگین خودداری کنید.
  • کفش استاندارد بپوشید.
  • اگر لازم است چیزی را از زمین بردارید به جای خم شدن از حالت اسکات استفاده کنید.
  • مایعات گرم زیاد مصرف کنید.

جمع بندی

کمر درد

کمر درد

در اوایل بارداری درد کمر و گرفتگی عضلات یک امر طبیعی است. گرفتگی عضلات به خاطر انقباضات براکستون هیکس یا درد رباط گرد طبیعی و بی ضرر است. افزایش هورمون‌های دوارن بارداری که برای بدن لازم است باعث نرم شدن و انعطاف پذیر شدن رباط، مفاصل و ستون فقرات می‌شود که نیز این یک امر ضروری و همچنین طبیعی است که باعث ایجاد کمردرد در بارداری می‌شود. با انجام دادن بعضی ورزش‌ها و نیز رعایت اصولی بعضی کارها می‌توان مانع ایجاد درد کمر یا درمان آن شد.
گرفتگی شدید همراه با درد مداوم یا همراه با نشانه‌های دیگری مانند تهوع، استفراغ، خونریزی، سردرد یا تب طبیعی نیست. درد یا گرفتگی ای که همراه با خونریزی یا گرفتگی شدید در اوایل بارداری باشد نشانه‌ای از بارداری خارج از رحم یا سقط جنین است و باید فورا به پزشک مراجعه شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *