24 October 2021
روش‌های رفع خشکی پوست

برای رفع خشکی پوست چه کاری می‌شود انجام داد؟

خشکی پوست یک وضعیت ناراحت کننده است که با پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردگی نمایان می‌شود و به دلایل مختلف می‌تواند بروز کند. ممکن است شما به صورت طبیعی پوست خشکی داشته باشید. خشکی پوست می‌تواند بر هر بخشی از بدن شما تأثیر بگذارد. این بیماری معمولاً روی دست ها، بازوها و پاها تأثیر می‌گذارد. در بسیاری موارد، تغییر در شیوه زندگی و مرطوب کننده‌های بدون نسخه ممکن است تمام مواردی باشد که شما برای رفع خشکی پوست نیاز دارید. اگر این روش‌های درمانی موثر نبود، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

در ادامه مطلب دلایل ایجاد و راه‌های درمان آسان آن را به شما معرفی میکنیم، پس با ما همراه باشید.

رفع خشکی پوست و انواع آن

رفع خشکی پوست و بیماری‌های مرتبط

رفع خشکی پوست و بیماری‌های مرتبط

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی خشک، آب گرم و برخی مواد شیمیایی می‌تواند باعث خشک شدن پوست شما شود. خشکی پوست همچنین ممکن است ناشی از شرایط اساسی پزشکی باشد.

Dermatitisis اصطلاح پزشکی برای پوست های بسیار خشک است. انواع مختلفی از درماتیت وجود دارد.

التهاب تماسی

التهاب تماسی یا درماتیت تماسی زمانی ایجاد می‌شود که پوست شما نسبت به چیزی که لمس می‌کند واکنش نشان دهد و باعث التهاب موضعی می‌شود. التهاب تماسی تحریک کننده می‌تواند هنگامی رخ دهد که پوست شما در معرض ماده شیمیایی تحریک کننده مانند سفید کننده قرار بگیرد. درماتیت تماسی آلرژیک وقتی پوست شما در معرض ماده ای باشد که به آن حساسیت دارید مانند نیکل می تواند ایجاد شود.

التهاب یا درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک زمانی رخ می‌دهد که پوست شما بیش از حد چربی تولید کند. نتیجه آن بثورات قرمز و پوستی ایجاد می‌شود که معمولاً در پوست سر شما اتفاق می افتد. این نوع درماتیت در نوزادان شایع است.

بثورات یعنی چه؟ به آبله، سرخچه، کهیر، جوش و مانند اینها گفته می‌شود.

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک، همچنین به بیماری اگزما نیز معروف است. این یک بیماری پوستی مزمن است که مانند تکه خشک پوسته پوسته به نظر می‌رسد بر روی پوست شما نمایان می‌شود. در کودکان خردسال معمول و شایع است. شرایط دیگر مانند پسوریازیس و دیابت نوع ۲ نیز می‌تواند باعث خشک شدن پوست شما شود.

چه عواملی رفع خشکی پوست را به تاخیر می‌اندازند؟

آب و هوا: هنگامی که دما و رطوبت هوا کاهش می‌یابد، در زمستان خشک ترین حالت را دارد. اما اگر شما در مناطق گرم زندگی می‌کنید، ممکن است این مورد اهمیت چندانی نداشته باشد.

گرما: گرمایش مرکزی، اجاق گازهای چوبی، بخاری و شومینه همه در دمای بالای ۲۵ درجه سانتی گراد موجب کاهش رطوبت هوا در نتیجه خشکی پوست شما می‌شوند.

حمام و دوش داغ: گرفتن دوش طولانی مدت و یا حمام گرم می‌تواند پوست شما را خشک کند. همچنین شنا کردن مکرر، به ویژه در استخرهایی که از کلر زیاد استفاده می‌کنند بسیار تاثیرگذار می‌باشد.

صابون ها و مواد پاک کننده های خشن: بسیاری از صابون‌ها، مواد شوینده و شامپوهای محبوب، رطوبت را از پوست شما جدا می‌کنند، زیرا این مواد شیمیایی با آنزیم‌های ویژه برای حذف چربی فرموله شده‌اند. برای شست و شوی لباس یا ظروف حتما از دستکش استفاده کنید.

بیماری‌هایی که به خشکی پوست مرتبط هستند

خشکی پوست

خشکی پوست

اگزما

اگزما یک بیماری پوستی است که باعث قرمزی و خارش می‌شود. همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته می‌شود. این بیماری ممکن است در هر نقطه بدن رخ دهد، اما بیشتر اوقات روی صورت‌، دست‌ها و بازوهای داخلی و پشت زانوها تأثیر می‌گذارد.

این وضعیت باعث می‌شود پوست بسیار خشک به نظر برسد ، که می‌تواند منجر به ترک خوردگی شود. علائم دیگر اگزما عبارتند از: پوسته پوسته شدن، تاول، خارش شدید و پوسته پوسته شدن می‌باشند.

پسوریازیس

پسوریازیس نوعی اختلال عملکرد سیستم ایمنی است که باعث می‌شود سلول های پوست خیلی سریع رشد کنند. با تشکیل سلول های اضافی، پوست پوسته پوسته می‌شود. التهاب نیز نقش بزرگی دارد.

نوروپاتی دیابتی

پاشنه های ترک خورده عارضه شایع دیابت نوع ۱ و نوع ۲ است. این بیماری می‌تواند منجر به نوروپاتی دیابتی یا آسیب عصبی ناشی از دیابت شود.

افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به عفونت های پوستی هستند. در نوروپاتی دیابتی ، اعصاب شما نمی‌توانند رطوبت پوست را به درستی کنترل کنند. این می‌تواند به خشکی و ترک خوردگی منجر شود ، خصوصاً روی پاها.

لبهای خشکیده و ترک خورده

هنگامی که لبهای شما خیلی خشک یا تحریک می‌شوند، می‌توانند ترک خورده یا پوسته پوسته شوند و در برخی موارد متورم و گاها خارش یا درد ایجاد می‌کنند. التهاب یا خشکی روی لب به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد. برخی از مهمترین دلایل ترک خوردن لب می‌توانند لیس زدن مکرر لب، هوای سرد و قرار گرفتن در معرض باد باشند.

علائم خشکی پوست

پوست خشک اغلب موقتی است و بیشتر در فصل زمستان رخ می‌دهد ، اما ممکن است یک وضعیت مادام العمر هم باشد. علائم و نشانه های خشکی پوست بستگی به سن، سلامتی و جایی که در آن زندگی می‌کنید دارد. پوست خشک معمولا باعث ایجاد مواردی مانند احساس سفتی پوست به خصوص بعد از دوش گرفتن، پوستی که حساس و زبر به نظر می‌رسد، خارش، پوسته پوسته شدن جزئی یا پوسته پوسته شدن شدید، چین و چروک و ترک، پوست خاکستری یا خاکی رنگ، سرخی و ترک های عمیق که ممکن است خونریزی کند، می‌شود.

عوامل تاثیرگذار برای خشکی پوست

خشکی پوست می‌تواند برای هرکسی اتفاق بیافتد. اما برخی از عوامل خطر شانس ابتلا به پوست خشک را افزایش می‌دهد، از جمله:

سن: بزرگسالان مسن بیشتر دچار خشکی پوست می‌شوند. با افزایش سن، منافذ شما به طور طبیعی چربی کمتری تولید می‌کند در نتیجه خطر خشکی پوست افزایش پیدا می‌کند.

سابقه پزشکی: اگر سابقه این شرایط یا سایر بیماری‌های آلرژیک را در خانواده خود دارید، احتمالاً اگزما یا درماتیت تماسی، خشکی پوست را تجربه خواهید کرد.

فصل: خشکی پوست در ماه های پاییز و زمستان شایع تر است، هنگامی که میزان رطوبت هوا نسبتاً پایین است. در تابستان، به خاطر رطوبت معمولا پوست شما خشک نمی‌شود.

عادات حمام کردن: حمام کردن مکرر و یا شستن با آب بسیار گرم خطر ابتلا به خشکی پوست را افزایش می‌دهد.

چند راه ساده برای پیشگیری و رفع خشکی پوست

رفع خشکی پوست پا

رفع خشکی پوست پا

  • از مرطوب کننده برای حفظ رطوبت پوستتان استفاده کنید.
  • مدت زمان حمام و دوش را به مدت ۱۰ دقیقه یا کمتر برسانید. از گرم نبودن بیش از حد آب اطمینان پیدا کنید بهتر است با آب ولرم استحمام کنید. سعی کنید بیشتر از یک بار در روز استحمام نکنید.
  • صابون‌ها قاتل چربی پوست شما هستند، شما می‌توانید از کرم‌های پاک کننده، پاک کننده‌های ملایم پوست و یا لوسیون‌های مخصوص را به همراه مرطوب کننده بر روی پوست خود استفاده کنید.
  • زمستان و بادهای سرد زمستانی می‌تواند به راحتی باعث خشکی و ترک پوست صورت و دستان شما بشوند پس بهتر است از دستکش و شال مناسب برای پوشش پوست خود استفاده کنید.
  • اگر مجبور هستید مدت زیادی از آب یا پاک کننده‌های شیمیایی استفاده کنید، پوشیدن دستکش می‌تواند به محافظت از پوست شما کمک کند.

روش‌هایی برای رفع خشکی پوست

روش‌های خانگی رفع خشکی پوست

روش‌های خانگی رفع خشکی پوست

چندین شرط مختلف وجود دارد که اگر خشکی پوست خیلی شدید نباشد، می‌توانید پوست ترک خورده خود را در خانه درمان کنید. بسته به علت و محل پوست ترک خورده شما، ممکن است بخواهید یکی از این روش‌های مراقبت از پوست را امتحان کنید.

برای رفع خشکی پوست از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید

از آنجا که خشکی پوست می‌تواند باعث ترک خوردگی پوست شود، مهم است که پوست خود را به خوبی چرب و مرطوب کنید. می‌توانید این کار را با استفاده از مرطوب کننده‌ها مکرر انجام دهید. سعی کنید از پماد و کرم استفاده کنید. این محصولات تمایل به اثربخشی بیشتری دارند زیرا این توانایی را دارند که به پوست شما در حفظ رطوبت کمک کنند.

از مواد طبیعی برای رفع خشکی پوست کمک بگیرید

مواد طبیعی مانند روغن نارگیل، روغن جوجوبا و روغن زیتون بسیار در رفع خشکی پوست و افزایش رطوبت پوست موثر هستند. از این روغن‌ها می‌توانید هرروز پس از استحمام برروی پوست‌تان استفاده کنید تا پس از مدت کوتاهی باعث رفع خشکی پوست شما شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *