29 November 2021
آفتاب سوختگی صورت

در کوتاه‌ترین زمان آفتاب سوختگی صورت را درمان کنید!

آفتاب سوختگی صورت می‌تواند باعث ناامیدی بسیاری از افراد شود. استفاده از کرم ضد آفتاب، راه حل خوبی است که افراد برای جلوگیری از آن می‌توانند استفاده کنند، اما بهتر است ابتدا در مورد اتفاقات بدن، هنگام بروز آفتاب سوختگی صورت مطلع شویم.

سوختگی‌های سطحی می‌توانند هر جای بدن اتفاق افتاده و باعث آفتاب سوختگی بینی یا آفتاب سوختگی گردن شوند. آفتاب سوختگی می‌تواند عواقب زیادی برای سلامتی انسان داشته باشد و قضیه به آن سادگی که فکر می‌کنیم، نیست. مسمومیت با آفتاب، سرطان پوست و افتادگی پوست همگی می‌توانند در نتیجه‌ی آفتاب سوختگی ایجاد شده و عواقب طولانی مدتی برای ما داشته باشند.

بهتر است که یک یا دو روز بعد از آفتاب سوختگی پوست، سراغ یک درمان مناسب رفته و علائم درد را از بدن خود خارج کنیم. معمولا این دردها در همان دوره اولیه شروع شده و با خارش پوست شدیدی همراه می‌شوند. خشکی و لایه برداری پوست نیز از مواردی است که بدن به‌صورت خودکار انجام داده و خودش را درمان می‌کند.

آفتاب سوختگی صورت را جدی بگیرید

آسیب های خورشید اما بسیار بالا است و صرفا نمی‌توان به همین موارد درمانی کوتاه مدت افاقه کرد. شما باید از شیوه‌های درمانی مناسب استفاده کرده و اجازه ندهید که تاثیرات بد آن، به‌صورت دائمی در بدن شما وجود داشته باشد. آفتاب سوختگی صورت نشانه‌هایی بسیار بیشتری روی ظاهر شما خواهد گذاشت، چرا که در معرض دید است و نمی‌توان آن را پوشاند. بهترین کار این است که سریعا اقدام کرده و برای رفع تیرگی حاصل از آفتاب سوختگی اقدامات لازم را انجام دهید.

گفتنی است که روند بهبودی باید در شما مشاهده شده و بی خیال بودن نسبت به آن، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. روند بهبود با لایه برداری دیده می‌شود و شما نیز کاملا قادر به مشاهده‌ی آن خواهید بود. در ادامه قصد داریم که چندین روش درمانی در مورد آفتاب سوختگی صورت برای شما مطرح کرده و در نهایت به یک جمع بندی درست و منطقی برسیم.

روش های درمان آفتاب سوختگی صورت

آفتاب سوختگی روی صورت

اثر آفتاب سوختگی روی صورت

برای تسکین آفتاب سوختگی از کمپرس یخ استفاده کنید

برای تسکین فوری و رهایی از سوزش ناشی از آفتاب سوختگی شدید، می‌توانید از یخ استفاده کرده و آن را روی صورت خود قرار دهید. حوله سرد و مرطوب کننده نیز روش‌های خوبی برای این منظور خواهند بود. شما می‌توانید از کرم آفتاب سوختگی صورت استفاده کرده و مطمئن شوید که صورت خود را مورد مالش قرار ندهید. مالش باعث می‌شود که پوست صورت در اثر آفتاب سوختگی آسیب دیده و عوارض بدتری را برای شما ایجاد می‌کند.

آلوئه ورا در درمان آفتاب سوختگی معجزه می‌کند

آلوئه ورا نیز برای این منظور گزینه‌ی مناسبی است و می‌توانید برای رفع آفتاب سوختگی پوست سر و صورت از آن استفاده کنید. استفاده از این ماده در همان دقایق اول می‌تواند معجزه آفرین باشد. در چنین شرایطی پوست شما بهتر وارد روند درمانی خود خواهد شد و در حالت ایده‌آل، با قرار دادن آلوئه ورا بعد از یک تکه یخ، بهترین نتیجه را خواهید داشت.

از سوختن پوست خود پیشگیری کنید

در نظر داشته باشید که شما باید صورت خود را از آفتاب دور نگه دارید. آفتاب سوختگی می‌تواند در هر شرایطی موجب بدتر شدن وضعیت شود. با تجربه‌ی آفتاب سوختگی صورت، این مورد می‌تواند شدت پیدا کرده و حال شما را بدتر کند، بنابراین باید سوختگی فعلی خود را مصون نگه داشته و اجازه ندهید که قسمتی از بدن شما دوباره در معرض یک سوختگی جدید قرار بگیرد.

صورت شما یکی از قسمت‌های مهم بدن است و بنابراین باید در نگهداری آن کوشش بیشتری داشته باشید. قبل از ترک خانه، کلاه بپوشید و استفاده از SPF نیز می‌تواند حالت ایمنی شما را بیشتر کند. عوارض آفتاب سوختگی زیاد است و همان‌طور که گفته شد، می‌توانید خودتان را مستعد سرطان پوست کنید. بنابراین باید در فصل‌ گرم سال خیلی مراقب بوده از کرم‌های مخصوص از پیشگیری‌های مناسب استفاده کنید.

رطوبت پوست‌تان را افزایش دهید

آب رسانی می‌تواند یک روش مدرن برای تسهیل درمان آفتاب سوختگی صورت باشد. شما می‌توانید پوست خود را در معرض آب قرار داده و اجازه ندهید که پوست شما به شدت خشک شود. رطوبت بیشتر برای پوست شما بهتر است و می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای استفاده از مواد دیگر باشد. می‌توانید از پمادهای موضعی استفاده کرده و کار خود را ساده‌تر کنید.

استفاده از پماد برای درمان آفتاب سوختگی صورت

سوختگی می‌تواند توسط پماد درمان شده و درد و خارش را روی پوست شما قابل تحمل‌تر کند. به خاطر داشته باشید که خورشید می‌تواند به دلایل گوناگون، خیلی راحت‌تر از آنچه که فکرش را می‌کنید، به پوست شما آسیب برساند. آفتاب سوختگی صورت چهره شما را از بین خواهد برد و زیبایی پوست را نیز به خطر می‌اندازد.

صورت شما به طور معمول در طور روز در معرض آفتاب قرار دارد و بنابراین مراقبت شما نیز باید به همین اندازه شدیدتر باشد. باید این واقعیت را پذیرفته و استفاده از کرم آفتاب سوختگی را در برنامه‌ی خود قرار دهید. از داروهای پوستی استفاده کرده و صورت خود را نسبت به خورشید ایمن‌تر کنید.

اگر از پوست حساسی برخوردار هستید، این مراقبت در شما باید شدیدتر باشد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از داروهای بیماری‌هایی همچون آکنه، پوست شما را حساس‌تر می‌کند و بنابراین آسیب پذیری نیز بیشتر خواهد بود. سوزش در این قسمت‌ها بالا خواهد بود و شما نخواهید توانست که از عوارض آفتاب سوختگی در امان باشید.

نکاتی برای پیشگیری از آفتاب سوختگی صورت

اثرات آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی برای سلامتی پوست تهدیدی جدی است.

پیشگیری نکته‌ی مهمی در این زمینه است، چرا که دفعات آفتاب سوختگی به‌دلیل ماهیت آن بالا است و هرچه قدر که از خودمان بیشتر مراقبت کنیم، پوست ما زیبایی و جوانی خود را حفظ خواهد کرد. اگر پوست حساسی دارید، بهتر است که از پمادها و کرم‌های مخصوص استفاده کرده و خودتان را در یک لایه دفاعی داشته باشید. اما بعد از آفتاب سوختگی، می‌توانید از شیوه‌های درمانی مختلف استفاده کنید. شما باید پوست خود را از حالت خشکی خارج کرده و آن را مرطوب نگه دارید.

مرطوب بودن پوست برای هر بیماری نکته‌ی مهمی است و شما را از عوارض بعدی آن در مصون نگه می‌دارد. سعی کنید که آبرسانی به پوست را در هر شرایطی حفظ کرده و مخصوصا بعد از آفتاب سوختگی، این کار را مدام تکرار کنید. از تکه یخ یا هر جسم سرد نیز می‌توانید روی پوست استفاده کرده و به بهبودی پوست کمک کنید.

مالش را از برنامه خود خارج کرده و با داشتن هر شدتی از خارش و درد، سعی کنید که آسیبی به پوست خود نرسانید.

آفتاب سوختگی پوست صورت، علاوه بر داشتن عوارض مختلف و بیماری‌های خاص، می‌تواند زیبایی ظاهری شما را تحت خطر قرار دهد. صورت شما مانند دیگر نواحی بدن، در معرض پوشش قرار ندارد و بنابراین شما باید دید جامع‌تر و حساس‌تری نسبت به حفظ زیبایی و لطافت آن داشته باشید. همواره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و بعد از رسیدن به خانه، مرطوب کردن پوست و آبرسانی را در برنامه‌های خود داشته باشید. بدین ترتیب اثرات مهم آن را در آینده حس خواهید کرد و با بالارفتن سن، شادابی پوست خود را حفظ خواهید کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب دانستیم که مسئله آفتاب سوختگی پوست، خطرناک‌تر از آن‌ چیزی است که فکرش را می‌کنیم. ما در طول روز در معرض تابش خورشید قرار داریم و به‌همین دلیل، افراد خیلی زیادی می‌توانند از آفتاب سوختگی گردن یا پوست سایر قسمت‌ها، مخصوصا در فصل تابستان رنج ببرند. برای مسئله آفتاب سوختگی، شما در کنار راه‌های که درمانی که برای آن وجود دارد، باید پیشگیری‌های لازم را نیز انجام دهید. سعی کنید میزان ماندن زیر آفتاب شدید را کاهش داده و به جای آن، از کلاه و دیگر اقلام محافظتی استفاده کنید.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *