29 November 2021
جوش زیر بغل

آیا می‌دانید جوش زیر بغل نشان دهندۀ چه مشکلاتی در بدن است؟

می‌دانیم که پوست زیر بازوها نازک و بسیار لطیف است و شامل تعدادی زیادی از غدد عرق و فولیکول‌های مو است. این غددها می‌توانند گرفته شده و بنابراین، ناحیه‌ای همچون زیر بغل، مستعد جوش و سایر موارد پوستی که می‌تواند بسیار برای فرد ناراحت کننده باشد. جوش زیر بغل در مردان و زنان وجود دارد و نمی‌توان یکی را کم یا زیاد دانست.

بسیاری از عوامل روزمره می‌تواند باعث ایجاد جوش و برآمدگی زیر بغل از جمله اصطکاک، موهای زائد، سوختگی و عفونت‌های باکتریایی شوند. حتی اگر برجستگی‌ها و جوش‌های قرمز در ظاهر به همدیگر شبیه باشند، اما نحوه تشخیص و درمان آن بسیار متفاوت هستند که شما طی مراجعه به پزشک باید آن را تعیین کنید. داروهای خانگی یا درمان‌های پزشکی، اغلب می‌توانند در معالجه جوش زیر بغل چرکی موثر باشند.

جوش

جوش

جوش زیر بغل ، اصطکاک و حساسیت پوستی

با عقب و جلو رفتن بازوها و چرخش آن‌ها، زیر بغل با اصطکاک زیادی مواجه می‌شود، هرگاه پوست روی پوست مالیده می‌شود، ممکن است مواردی همچون آسیب، سوزش و حتی عفونت ایجاد شود. پوست می‌تواند در برابر لباس‌های تنگ، نوار روی سینه بند و بندهای کیف دستی یا کوله پشتی مالیده شود. این اصطکاک می‌تواند به التهاب و سوزش در زیر بغل شما باعث شود و منافذ مهم را نیز در این ناحیه می‌بندد. افراد غالبا بعد از استفاده از دئودورانت یا ضد عرق در زیر بغل، عرق می‌کنند و این رطوبت می‌تواند تحریک را بسیار شدیدتر کند.

سوزش ناشی از تیغ اصلاح

استفاده مکرر از تیغ برای از بین بردن موهای زیر بغل، اصطکاک و تحریک پوست را به همراه خواهد داشت و باعث تشدید در به وجود آمدن جوش زیر بغل دردناک می‌شود. تراشیدن پوست در زیر بازوها، گاهی اوقات سبب می‌شود که بثورات قرمز، برآمدگی و تحریک پوست ایجاد شود. این عمل ممکن است همراه با خارش بوده و ناراحتی‌هایی را برای فرد ایجاد کند.، اما این موارد معمولا تمایل خواهد داشت که بعد از چند روز برطرف شوند.

سوختگی ناشی از تیغ، به‌ویژه در صورت استفاده از تیغ‌های قدیمی یا مصرف شده، می‌تواند تاثیرات زیادی روی پوست شما داشته باشد. این امر یقینا در صورت عدم استفاده از مرطوب کننده پوست قبل از اصلاح نیز تاثیرات بدی برای پوست شما خواهد داشت. استفاده از تیغ قدیمی یا مصرف شده، می‌تواند باکتری‌ها را در ناحیه شکست پوست بیشتر کرده و منجر به عفونت پوستی شود. البته این مورد می‌تواند خارش پوست را نیز به همراه داشته باشد. عفونت‌های پوستی همچون فولکولیت یا جوش می‌توانند مواردی را ایجاد کنند که شبیه جوش نیز هستند. اگر شخصی موهای زیر بغل خود را از روی جوش اصلاح کند، ممکن است موهای رشد یافته نیز دچار چنین مشکلاتی شوند.

جوش زیر بغل

جوش زیر بغل

موهای رشد یافته

موهای رشد یافته آن دسته از موهایی است که از فولیکول مو خارج شده و سپس به صورت پیچ خورده یا پیچیده شده، قصد بازگشت دوباره پوست را دارد. در بعضی از موارد، موی فرو رفته مجعد دارد و قبل از خارج شدن از پوست، به فولیکول مو باز می‌گردد. موهای رشد یافته باید به تنهایی برطرف شوند. مهم نیست که از چیدن یا شکست پوست روی موهای زائد خود خودداری کنید، چرا که این موارد م‌توانند باکتری‌هایی را ایجاد کرده و باعث ایجاد فولیکولیت شوند.

فولیکولیت

فولیکولیت به‌دلیل عفونت فولیکول های مو ایجاد می‌شود. فولیکولیت یک برآمدگی قرمز در قسمتی از مو یا نزدیکی آن است که می‌تواند حاوی چرک یا خون باشد. اگر علت این معضل، باکتری‌ها باشد، گاهی اوقات می‌توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد. یک صابون ضد باکتریایی مانند شستشو توسط بنزوئل پراکسید نیز می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های روی پوست شما کمک کند، با این حال، این چنین مواردی ممکن است برای بعضی افراد و پوست‌شان تحریک کننده باشد.

بهتر است قبل از استفاده از آنتی بیوتیک‌هایی که نسخه ندارند، ابتدا با پزشک متخصص پوست صحبت کنید، چرا که این موارد ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی به نام درماتیک تماسی آلرژیک شود.

افراد می‌توانند با استفاده از تیغ جدید و تمیز نگه داشتن زیر بغل و بدون داشتن باکتری، از خلق دوباره‌ی معفونت در این ناحیه جلوگیری کنند. اصلاح مو در جهت رشد مو می‌تواند به پیشگیری از فولیکولیت کم کند. گذشته از موضوع باکتری، علل دیگری از وجود فولیکولیت وجود دارد که ممکن است نیاز به ارزیابی بیشتر توسط متخصص پوست برای تشخیص داشته باشد.

جوش در زیر بغل

جوش در زیر بغل

درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیک تماسی آلرژیک هنگام تماس پوست با ماده یا ماده‌ای که پوست به آن حساسیت دارد، ایجاد می‌شود. در زیر بغل، چنین موردی می‌تواند یک دئودورانت یا ضد عرق با حتی یک صابون یا مواد شوینده باشد که شخص برای شستن لباس خود از آن استفاده می‌کند. درماتیک تماسی آلرژیک می‌تواند باعث ایجاد بثورات و لکه قرمز پوست و برآمدگی ناشی از آن شده باشد که در نهایت جوش زیر بغل همراه با خارش پوست را ایجاد خواهد کرد. در مراحل اولیه، ممکن است تاول‌های پر از مایع نیز در ناشی از آن ایجاد شود.

افراد می‌توانند به یک متخصص پوست مراجعه کرده و علت این واکنش‌ها را جویا شوند. اجتناب از آلرژن می‌تواند بثورات ناشی از آن را برطرف کند. بعضی اوقات، آزمایش پچ برای تائید عنصر مشکل ساز نیز ضروری خواهد بود. برخی از داروهای خاص می‌توانند به تسکین درماتیت تماسی آلرژیک کمک کنند، آنتی هیستامین‌ها نیز به کم کردن خارش کمک خواهند کرد. کرم‌های استروئیدی موضعی نیز ممکن است برای آرام کردن یک واکنش خفیف کافی باشند.

جمع‌بندی

درمان جوش زیر بغل

درمان جوش زیر بغل

جوش‌ها یا خلط‌های برجسته‌ی قرمز رنگی که روی ناحیه زیر بغل ایجاد شده و به خاطر داشتن عفونت های باکتریایی دردناک هستند، ممکن است در افراد مختلفی ایجاد شده باشد. جوش‌ها معمولا به دلیل رطوبت و اصطکاک ایجاد می‌شوند و ناحیه زیر بغل و کشاله ران مستعد ایجاد چنین مواردی است. جوش‌ها بدون درمان خاصی می‌توانند بزرگ‌تر شده و جوش زیر بغل همراه با درد برای فرد داشته باشد. با این جال، گذشت زمان می‌تواند باعث شکسته شدن خود به خودی آن‌ها شده و فرایند بهبود را ایجاد کند. فرد باید از فشار و خارش پوست خودداری کند، چرا که این امر می‌تواند عفونت این بخش را بدتر کند.

درمان جوش زیر بغل به این صورت است که استفاده از یک بسته مرطوب کننده گرم در روز، می‌تواند روند بهبودی را تسریع کند. پس از پارگی جوش، فرد می‌تواند ژله نفتی را استفاده کرده و سپس آن را با گاز استریل بپوشاند تا زمانی که روند بهبود دوباره ایجاد شود. اگر جوش بدتر شده یا ظرف چند هفته از بین نرفت، باید به پزشک مراجعه کند. این روند برای حالتی که فرد دچار تب شده یا اجساس ناخوشایندی داشت، باید تکرار شود. در بعضی از موارد، پزشک برای کمک به تخلیه جوش و بهبودی، نیاز به برش کوچکی از ناحیه پوست خواهد داشت.

 

لیمووو پیشنهاد میکند مقاله های زیر را نیز بخوانید:

معرفی انواع ماسک برای جوش سرسیاه و درمان سریع آن

 موثرترین روش‌های رفع سیاهی دور چشم

راه‌های از بین بردن منافذ باز پوست و مراقبت‌های پیشگیرانه

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *