29 November 2021
منافذ باز پوست

راه‌های از بین بردن منافذ باز پوست و مراقبت‌های پیشگیرانه

پوست را می‌توان بزرگ‌ترین عضو بدن دانست. این عضو دارای میلیون‌ها منافذ است و حتی اگر اکثر آن‌ها به چشم انسان قابل رویت نباشند، چنین حقیقتی را از بین نمی‌برد. همه‌ی این منافذ باز هستند و به پوست اجازه می‌دهند که نفس بکشد. هرکدام از منافذ دارای یک فولیکول مو است. منفذهای روی پوست دارای غدد سبزی به شکل روغن هستند که تولید کننده روغنی به نام سبوم خواهند بود. غدد سباسه معمولا در مناغذ صورت، پشت بدن، قفسه سینه و کشاله ران هر انسانی به وفور دیده می‌شود. هورمون‌ها به منظور تولید مقادیر فراوان سیوم، در تحریک کردن غدد سباسه نقش زیادی ایفا می‌کنند. به همین دلیل، منافذ موجود در صورت شما، به ویژه مواردی که در بینی، پیشانی و گونه‌های شما دیده نمی‌شود، ممکن است بسیار بزرگ‌تر از سایر مناطق بدن باشند. در این مقاله درباره از بین بردن منافذ باز پوست توضیح خواهیم داد.

از بین بردن منافذ باز پوست

از بین بردن منافذ باز پوست

کاهش چربی پوست و از بین بردن منافذ باز پوست

هر نوع پوستی که یک فرد می‌تواند داشته باشد، ممکن است دارای منافذ باز و بزرگ باشد. پوست‌های روغنی، خشک و طبیعی، در صورتی که چنین منافذی داشته باشند، می‌توانند مکانی مستعد برای خاک گرفتکی، رشد باکتری‌ها، روغن‌ها یا سلول‌های مرده پوست باشند و البته این موارد دیده نخواهند شد.

این مورد یک دغدغه پزشکی محسوب نمی‌شود، اما افرادی یقینا از نظر آرایشی و زیبایی پوست، هیچ‌گاه دوست نخواهند داشت که چنین منافذی روی پوست وجود داشته باشد. این مسئله به نوع پوست بستگی ندارد و ممکن است در هر فردی دیده شود. بزرگ‌سالانی که مستعد آکنه هستن، می‌توانند به این مشکل برخورد ه و منافذ باز آن‌ها به‌صورت سر سیاه و سر سفید و با حالت گرفتگی دیده شود. پیری پوست هم یکی از موارد مستعد این مورد است و به‌خاطر اینکه حاوی کلاژن کمتری است، ممکن است ایجاد کننده منافذ بازتر و بزرگ‌تر باشد. این مورد یقینا نگرانی بیشتری در افراد ایجاد خواهد کرد.

منافذ روی پوست نمی‌توانند باز یا بسته شوند. این منافذ حتی قابلیت کوچک شدن هم ندارند. حتما شما هم از افراد مختلف شنیده‌اید که برای باز کردن منافذ پوست خودشان به پزشک مراجعه می‌کنند. این افراد به هدف از بین بردن روغن و آلودگی‌های اضافی پوست دست به چنین کاری می‌زنند و چنین موردی ممکن است منافذی که حتی کوچک یا بسته بودند را بازتر نشان بدهد. این تمیزکاری به‌صورت عمیق صورت می‌گیرد و یقینا منافذ بازتری را برای فرد به‌همراه خواهد داشت.

 

بیشتر بخوانید: سریعترین روش‌های جوانسازی پوست کدامند؟

 

علت ایجاد منافذ باز روی پوست

دلایل مختلفی برای منافذ بزرگ بیان کرده‌اند که ما قصد داریم به آن‌ها اشاره‌ای داشته باشیم. سطح بالای تولید روغن می‌تواند عامل مهمی در این زمینه باشد. کشش در اطراف منافذ هم اگر کاهش پیدا کند، می‌تواند در آینده مشکل آفرین باشد. عوامل وراثتی و ژنتیک نیز یکی از این موارد هستند که متخصصین اهمیت آن را در این زمینه بالا دانسته‌اند. کاهش تولید کلاژن در پوست به علت پیری می‌تواند ایجاد شده و پوست شما را با منافذ بزرگ همراه کند.

گفتنی است که با قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب، شانس مبتلا شدن به چنین موردی را زیاد خواهید کرد. یک سری مواد وجود دارد که بسیاری اعتقاد دارند، عاملی برای ایجاد منافذ باز هستند. اما درواقع این‌طور نیست و پوست شما قبلا باز شده است. آنچه که شما می‌توانید انجام دهید، صرفا ایجاد یک ظاهر زیبا برای این منافذ باز و گاهی کوچک‌تر کردن آن‌ها است. بنابراین آن‌ها از بین نخواهند رفت و قبول کردن این موضوع به شما کمک زیادی خواهد کرد. پوست به‌طرز فنی مانند ریه‌های انسان تنفس نمی‌کند و برای خنک نگه داشتن و از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست، به این منافذ باز نیاز دارد. بنابراین شما برای داشتن پوستی زیبا و قابل رشد، به این منافذ نیاز خواهید داشت.

درمان منافذ باز پوست

درمان منافذ باز پوست

روش درمان منافذ باز پوست

استفاده از بخار

همین ابتدا باید بگوییم که شما نمی‌توانید از شر منافذ باز خلاص شوید، اما می‌توان ظاهر آن‌ها را تغییر داده و کمی از میزان منافذ باز کاست. بدین ترتیب ظاهر پوست شما بهتر خواهد شد و می‌تواند جایگزینی برای درمان کامل آن باشد. استفاده از بخار یکی از را‌ه‌های چاره مناسبی است که به تمیزکردن منافذ باز کمک زیادی می‌کند و باعث کوچک‌تر شدن آن می‌شود. درخشندگی بیشتری به پوست شما اضافه خواهد شد و می توانید از گیاهان و روغن‌های ضروری نیز در این راستا به بخار اضافه کنید. این ترکیب باعث حفظ زیبایی و شادابی پوست خواهد شد.

ماسک‌های صورت

ماسک‌های صورت یکی دیگر راه‌های درمانی است که برای صورت‌های خشک کاربرد دارد و باعث از بین رفتن جوش‌های سر سیاه خواهد شد. تاثیر این روش روی کاهش منافذ باز هم خواهد بود و با چندین آزمایش می‌توانید ببینید که چه تجربه‌ای از آن خواهید داشت. بهترین ماسک ها برای بستن منافذ باز پوست یا استفاده از ماسک جو دو سر می‌تواند برای این منظور توصیه شود. ماسک صورت به بیرون کشیدن ناخالصی‌های منافذ باز کمک شایانی می‌کند و باعث کوچک‌تر شدن آن‌ها می‌شود. از بین محصولات بازار می‌توانید بررسی کرده و یک مورد را انتخاب کنید.

لایه برداری

لایه برداری یکی دیگر از روش‌های بسیار خوبی است که در از بین بردن آلودگی‌های منافذ پوست همچون روغن و مواد زاید بسیار موثر است. این لایه برداری باید به‌صورت روزانه استفاده شده و بتوانید طیف گسترده‌ای از محصولات لایه بردار همچون کرم‌ها و لوسیون‌ها را مورد استفاده قرار دهید. برخی از مهم‌ترین این مواد عبارتند از: رتینوئیدها، اسیدهای هیدروکسی آلفا، بتا هیدروکسی و غیره.

درمان با لیزر

درمان با لیزر نیز بسیار موثر است و می‌تواند به‌عنوان یک شیوه حرفه‌ای و غیر تهاجمی مورد استفاده قرار گیرد. این کار را می‌توانید در مطب تخصصی انجام داده یا اینکه با تجویز پزشک آن را در خانه انجام دهید. در این شیوه تولید کلاژن‌ها شروع شده و ممکن است که روی منافذ باز تاثیر خوبی بگذارد. اگر پوست پیری دارد و همچنین دچار آسیب توسط آفتاب شده است، می‌توانید از این روش استفاده کرده و در کاهش جای زخم آکنه موفق‌تر عمل کنید. بدین ترتیب شرایط کمک به جوانسازی پوست برای شما فراهم خواهد شد.

بستن منافذ باز پوست

بستن منافذ باز پوست

مراقبت‌های پیشگیرانه برای حفظ زیبایی و شادابی پوست

در هر زمان می‌توانید به یک متخصص پوست مراجعه کرده و جواب پرسش‌های خود را داشته باشید. سوالات پزشکی خود را باید از متخصصین باتجربه دریافت کرده و ارتباط خود را با آن‌ها بیشتر کنید. متخصصین اطفال و سایر متخصصین نیز می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. مراقبت‌های پیشگیرانه نیز تاثیر زیادی روی مراقبت از پوست دارد، اما همیشه در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید ژن و سن خود را تغییر دهید، بنابراین گاهی اوقات این مشکلات طبیعی هستند. شما می‌توانید از روش‌های معمولی برای مراقبت از پوست خود استفاده کرده و به پاکسازی منافذ باز پوست بپردازید. این مراحل شامل لایه برداری روزانه از پوست است و محصولات زیادی نیز برای این منظور قابل استفاده خواهند بود. می‌توانید از فندق و دیگر موادی که متخصصین برای حفظ رطوبت پوست توصیه می‌کنند، استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب

شما باید هر روز پوست خود را با استفاده‌ی مداوم از ضد آفتاب از آسیب حفظ کرده و از دیگر محصولات مراقبتی استفاده کنید. این محصولات منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند. همیشه باید پوست خود را مرطوب نگه داشته و از روغنی شدن آن جلوگیری کنید. مرطوب کننده‌هایی وجود دارد که به‌طور خاص برای این مدل پوست‌های روغنی تدارک دیده شده‌اند و می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. از محصولات تقویت‌کننده‌ کلاژن حاوی آنتی اکسیدان نیز می‌توانید استفاده کرده و از آن برای سالم ماندن پوست خود استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که منافذ باز روی گونه‌ها، بینی و پیشانی شما می‌تواند بزرگ‌تر به نظر برسد یا اینکه گرفتار مشکلات دیگری شوید. تمیز نگه داشتن پوست و پرهیز از آفتاب، دو نمونه از بهترین روش‌های موجود برای کاهش ظاهر منافذ باز هستند. هیچ روشی برای بستن این منافذ وجود ندارد و درمان‌هایی که ارائه می‌شوند، صرفا برای کوچک‌تر کردن آن‌ها و اعطای یک ظاهر مناسب هستند. ظاهر پوست شما بدین ترتیب سالم‌تر دیده شده و حس بهتری به شما خواهد داد.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم که به‌صورت کامل شما را با راه‌های از بین بردن منافذ باز پوست آشنا کنیم و اطلاعات دقیقی به شما ارائه دهیم. منافذ باز مانند گودال‌هایی هستند که افرادی با داشتن پوست‌های روغنی آن را بیشتر حس خواهند کرد. داشتن منافذ باز می‌تواند صورت شما را کسل و پیر نشان دهد. این منافذ گرد و غبار و آلودگی را در خود نگه می‌دارد و باعث گرفتگی هرچه بیشتر این منافذ و در نتیجه عدم ایجاد شرایط برای دفع سلول‌های مرده پوست خواهد شد. در این راستا می‌توانید از شیوه‌های درمان استفاده کرده و در کنار کاهش چربی پوست، شرایط زیبایی پوست خود را فراهم آورید.

 

لیمووو پیشنهاد میکند مقاله های زیر را نیز بخوانید:

معرفی انواع ماسک برای جوش سرسیاه و درمان سریع آن

 موثرترین روش‌های رفع سیاهی دور چشم

سریع‌ترین روش‌های جوان سازی پوست صورت کدامند؟

روش‌های موثر برای چاقی صورت را بشناسید!

ورزش برای جوانسازی پوست!

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *