24 October 2021
از بین بردن جای جوش

بهترین روش‌های خانگی برای از بین بردن جای جوش صورت

جوش صورت یا آکنه یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد در سنین مختلف آن را تجربه می‌کنند. این جوش‌ها ممکن است با چربی نیز همراه باشند که در بسیاری از افراد بدون برجای گذاشتن اثری بهبود می‌یابد. اما ممکن است در صورت کندن و تلاش برای از بین بردن آن از خود اثراتی مانند زخم یا فرورفتگی باقی بگذارد. در این مقاله درباه سریعترین روش از بین بردن جای جوش صورت توضیح خواهیم داد.

ایجاد جوش روی صورت و بدن می‌تواند به صورت جوش زیرپوستی و همراه با چربی هم باشد که می‌تواند دلایل مختلفی از جمله استفاده‌ی بیش از حد از غذاهای تند و چرب، استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی نامناسب، مسدود کردن منافذ پوست، استعمال سیگار و… داشته باشد.

۱۰ ترکیبِ خانگی برای از بین بردن جای جوش صورت

از بین بردن جای جوش

از بین بردن جای جوش

1. آلوئه ورا بافت‌های آسیب دیدۀ پوست را درمان می‌کند

به علت آنزیم‌ها و مواد مغذی‌ای که دارد می‌تواند در از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها موثر باشد. استفاده از آلوئه ورا بر روی سطح پوست می تواند باعث بهبود بافت‌های آسیب دیدۀ پوست شده و پوست‌تان را درخشان و صاف کند، که در از بین بردن جای جوش صورت بسیار موثر است.

می‌توانید برگ تازۀ آلوئه ورا را تهیه کرده و ژل سفید درون آن را خارج کنید و بر روی سطح مورد نظر ماساژ دهید. همچنین از ترکیب این ژل با کرم مرطوب کنندۀ خود بر روی پوست‌تان استفاده کنید. پس از مدت ۳۰ دقیقه این ماده را با آب ولرم بشویید. برای حصولِ نتیجۀ مطلوب این کار را به مدت چند هفته روزی یک الی دو بار انجام دهید.

 

بیشتر بخوانید: سریعترین روش‌های جوانسازی پوست صورت کدامند؟

 

2. خیار پوست را التیام می‌دهد

از زمان‌های بسیار قدیم، آب خیار یکی از مواد پُرکاربرد برای التیام پوست بوده است. خیار پر از پتاسیم و ویتامین A است. معمولا افراد برای درمان جای جوش و سایر عوارض پوستی، از آن به صورت ورقه ورقه شده بر روی پوست خود استفاده می‌کنند. خیار به شفافیت و صاف شدن پوست‌تان کمک می‌کند.

خیار را رنده کنید، آب آن را بگیرید، یک پنبه را به آن آغشته کنید و بر روی پوست خود بمالید. اجازه دهید این ماده از شب تا صبح بر روی پوست‌تان باقی بماند، صبح پس از بیدار شدن صورت خود را شستشو دهید. استفاده از خیار به از بین بردن باکتری‌ها و شادابیِ پوست کمک می‌کند که استفاده از آن به مدت چند هفته می‌تواند اثرات خوبی بر پوست شما نشان دهد.

همچنین می‌توانید از ترکیب ماست و خیار بر روی پوست خود استفاده کنید. ماست به علت خواص اسیدی خود التهاب، قرمزی و حس ناخوشایندِ جای جوش را بر روی پوست صورت کاهش می‌دهد و باعث بهبود ظاهر پوست می‌شود.

۳. جوش شیرین جای جوش صورت را از بین می‌برد

جوش شیرین دارای قابلیت لایه برداری است و می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی برای از بین بردن جای جوش صورت و بدن به‌ کار رود. این ماده با خواص مختلفی که دارد پوست را تحریک کرده و سلول‌های مرده را از بین می‌برد. استفادۀ منظم از این ماده در تسریع از بین رفتن جای جوش موثر است.

یک الی دو قاشق جوش شیرین را با مقدار کافی آب ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را بر روی جوش صورت خود قرار دهید و آن را به مدت چند دقیقه بر روی محل مورد نظر ماساژ دهید. اجازه دهید این ماده به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست‌تان باقی بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید. اما در استفاده از این ماده زیاده‌ روی نکنید چون باعث خشک شدن پوست می‌شود. حتما پس از شستن صورت‌تان از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

۴. عسل یک ضد باکتریِ قوی است

عسل خاصیت ضدباکتری دارد و درمان خوبی برای عارضه‌های پوستی به خصوص جای جوش و آکنه محسوب می‌شود. از عسل می‌توان برای از بین بردن نقاط تیره و جای جوش‌های صورت و بدن استفاده نمود. استفادۀ منظم از این ماده می‌تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند. می‌توانید از ترکیب یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق غذاخوری دارچین بر روی پوست خود به مدت یک ساعت استفاده کنید. علت استفاده از دارچین در این ترکیب این است که می‌تواند در تسریع بازسازیِ سلول‌های مرده بسیار موثر باشد.

ماسک عسل

ماسک عسل

5. آبِ لیمو جای جوش را از بین می‌برد

آبِ لیمو دارای خاصیت‌های روشن‌کننده است. آبِ ‌لیمو دارای مواد اسیدی است که در محصولات بهداشتیِ از آن استفاده می‌شود.

می‌توانید آبِ ‌لیمو را به صورت آماده تهیه کنید اما بهتر است که از آبِ ‌لیموی تازه به همراه مقداری آب برای کاهش غلظت آن استفاده کنید. یک تکه پنبه را به این ماده آغشته کنید، آن را بر روی پوست خود بمالید و صبر کنید تا خشک شود. سپس با آب خنک پوست‌تان را شستشو دهید و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

هفته‌ای دو الی سه بار بیشتر از آب‌لیمو برای از بین بردن جای جوش استفاده نکنید چون به شدت باعث خشک شدن پوست شده و زیاده روی در استفاده از این روش می‌تواند مشکلات دیگری را برای پوست ایجاد کند.

۶. روغن زیتون باعث نرمیِ پوست می‌شود

روغن زیتون به علت اینکه حاوی آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ها است، به درمان جوش صورت و نرمی پوست کمک می‌کند. پیش از خوابیدن با مقداری روغن زیتون محل‌های مورد نظر خود را چرب کنید و به مدت چند دقیقه ماساژ دهید تا کاملا چربیِ آن جذب پوست شما شود. اجازه دهید یک شب تا صبح این ماده بر روی پوست‌تان باقی بماند، پس از بیدار شدن ابتدا با آب گرم صورت خود را مرطوب کنید و به کمک یک حوله به آرامی چربی‌های سطح پوست را پاک کنید. بعد از چند دقیقه با آب خنک صورت خود را بشویید.

۷. گلاب از ایجاد جوش صورت جلوگیری می‌کند

یکی از روش‌های ساده اما کاربردی برای پیشگیری و درمان جای جوش صورت، استفاده و شستشوی منظم پوست صورت با گلاب است.
همچنین می‌توانید از ترکیب گلیسیرین با گلاب نیز برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده‌ی پوست خود استفاده کنید. به این منظور به نسبت دو به یک، گلاب و گلیسیرین را با هم ترکیب کنید، بر روی پوست خود ماساژ دهید و پس از چند دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

۸. پوست پرتقال بافت‌های آسیب دیدۀ پوست را التیام می‌دهد

پوست پرتقال باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود و می‌تواند برای بافت‌های آسیب دیده‌ی پوست مفید باشد. علاوه بر آن پوست پرتقال باعث از بین رفتن قسمت‌های آسیب دیده و سلول‌های آسیب دیدۀ پوست می‌شود.
پوست پرتقال را خشک کنید، سپس آن را پودر کنید. این پودر را با گلاب مخلوط کنید تا خمیری از آن به دست آید. خمیر به دست آمده را بر روی نواحیِ مورد نظر قرار دهید و پس از چند دقیقه آن را بشویید.

۹. روغن نارگیل رطوبت پوست را افزایش می‌دهد

روغن نارگیل یک مرطوب کننده‌ی طبیعی پوست است و باعث رسیدن رطوبت به سلول‌های پوست می‌شود، که در نتیجه نقاط تیرۀ پوست را کاهش می‌دهد.
برای از بین بردن جای جوش، مقداری روغن نارگیل را روی پوست صور‌ت‌ خود بر روی جای جوش‌ها و نقاط تیره بمالید و ماساژ بدهید. یک شب تا صبح اجازه دهید این روغن بر روی صورت‌تان باقی بماند سپس آن را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را تا حاصل شدن نتیجۀ مناسب ادامه دهید.

۱۰. سفیدۀ تخم مرغ یک ترمیم‌کنندۀ موثر است

یکی دیگر از روش‌های درمان جای جوش صورت استفاده از سفیده تخم مرغ است. سفیدۀ تخم‌مرغ خاصیت ترمیم‌کنندگی فوق‌العاده‌ای بر روی پوست دارد که به بهبود جای جوش روی پوست‌ کمک می‌کند و باعث روشن‌تر شدن آن می‌شود. سفیدۀ تخم‌مرغ دارای ویتامین‌ها و آمینواسیدهایی می‌باشد که با بستن منافذ پوست از به وجود آمدن جوش‌های تازه بر روی سطح پوست جلوگیری می‌کند.

سفیدۀ تخم‌مرغ را در یک ظرف بریزید و آن‌ را به هم بزنید تا پُف کند. مادۀ به دست آمده را بر روی نقاط تیرۀ پوست خود بمالید و ماساژ بدهید. پس از یک یا دو دقیقه که این ماده بر روی پوست خشک شد آن را با آب گرم بشویید. این کار را چند بار در هفته تکرار کنید و اگر پوست خشکی دارید حتما پس از استفاده از این ماده، کرم‌ مرطوب کننده استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید:  موثرترین روش‌های رفع سیاهی دور چشم

 

روش‌های دیگری نیز برای درمان جای جوش صورت و از بین بردن لکه‌ها و نقاط تیرۀ پوست وجود دارند. مانند استفاده از ماسک‌های شیمیاییِ لایه بردارِ پوست، صابون‌های از بین برندۀ جوش و کاهش چربیِ صورت، کرم‌های لایه بردارِ پوست و…

از بین بردن جای جوش صورت

از بین بردن جای جوش صورت

اما شما می‌توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود و ایجاد عادات غذایی مناسب از ایجاد جوش‌ها روی صورت و سطح بدن خود جلوگیری کنید یا آن‌ها را کاهش دهید.

ورزش کنید

ورزش کردن باعث تعریق بدن، از بین رفتن سلول‌ها و بافت‌های مردۀ پوست شده، که در نتیجه قند و چربی خون را تنظیم می‌کند.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

اسید های چرب مانند ماهی تن، ماهی سالمون، جو، گندم کامل، گردو و بادام خواص آنتی‌اکسیدانی دارند که باعث کاهش التهاب پوست می‌شوند.

مصرف آب و مایعات را در طول روز افزایش دهید. مصرف غذاهای چرب و فست فود را تا حد امکان کاهش دهید. در مصرف نمک در وعده‌های غذاییِ خود زیاده‌روی نکنید.

همچنین مصرفِ میوه و سبزیجات را در وعده‌های روزانۀ خود فراموش نکنید.

جوش‌های بدن خود را نکنید

به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید و با ملایمت با پوست خود رفتار کنید چون فقط باعث افزایش التهاب و پخش شدن آلودگی در نقاط دیگر پوست می‌شود.

 

لیمووو پیشنهاد میکند مقاله های زیر را نیز بخوانید:

رفع خارش پوست در سریع‌ترین زمان ممکن

روش‌های موثر برای چاقی صورت را بشناسید!

راه های از بین بردن منافذ باز پوست

ورزش برای جوانسازی پوست!

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *